Głównym celem ubiegania się o mandat radnej jest chęć kontynuowania pracy na rzecz mieszkańców i naszego miasta Szczecina. Szczególnie bliskie mi są problemy mieszkańców Śródmieścia i Centrum gdyż wychowałam się na Niebuszewie. Z tym terenem Szczecina także związana jestem zawodowo pracując w Technoparku Pomerania. Pracując już dwie kadencje w Radzie Miasta posiadam ogromne doświadczenie, które pragnę wykorzystać w najbliższej kadencji. Dla mnie zawsze najważniejsi są ludzie, mieszkańcy Szczecina.


  Szybki tramwaj - wizualizacja!
Dodała Jolanta Balicka Thursday, 21 August, 2014, 09:31
W szczecińskim magistracie otwarto w środę koperty w przetargu, który obejmował dojazd do pętli szybkiego tramwaju przy ulicy Turkusowej na Prawobrzeżu.

Oferty złożyły dwie firmy, a różnica w zaproponowanej cenie sięga niemal równo miliona złotych. Oferty teraz rozpatruje komisja przetargowa. Zwycięzca będzie musiał zaprojektować i wybudować nowe drogi w 16 miesięcy od chwili podpisania umowy.

Będą nowe drogi, ścieżki rowerowe i parking dla nich, a także pętla autobusowa z czterema zadaszonymi wiatami dla podróżnych.

źródło: radioszczecin.pl

[ Brak komentarzy ]


Szczeciński Dworzec szykuje się do remontu!
Dodała Jolanta Balicka Friday, 23 May, 2014, 12:25
Szczeciński dworzec kolejowy coraz bliżej wielkiej przebudowy. Za dwa tygodnie spółka PKP ogłosi przetarg na wykonawcę prac.

Parkingowiec połączony z dworcem PKP? To pomysł kolejarzy
PKP dorzuca swoje pomysły do budowy parkingowca w Szczecinie. Kolejarze chcą wprowadzić szereg zmian do koncepcji opracowanej przez miasto. Jeśli obiekt powstanie przy pl. Zawiszy Czarnego, swoje auta mogliby zostawiać tam także pasażerowie pociągów.

To będzie pierwszy od lat gruntowny remont dworcowego budynku i peronów. Siedem lat temu dworzec w Szczecinie przeszedł "lekki lifting". Teraz zakres prac ma być większy.

- Przede wszystkim chcieliśmy ułatwić podróżnym korzystanie z dworca - mówi Beata Fiuk z biura projektowego, które opracowało koncepcję przebudowy.

Projekt obejmuje m.in. odrestaurowanie zabytkowego gmachu i wybudowanie nowego budynku na miejscu obecnej poczty, a także przeniesienie zabytkowych wiat na peron 1, który zostanie wyłączony z użytku.

Powstanie też nowa kładka, która połączy dworcowy budynek z przystankami dla busów. Natomiast kładka nad torami zostanie zadaszona i wyposażona w windy dla osób niepełnosprawnych.

Koszt przebudowy to ok. 150 milionów złotych. Ponad połowa tej kwoty będzie pochodziła ze środków unijnych.

Prace mają rozpocząć się w tym roku. Ich zakończenie planowane jest na koniec przyszłego.

źródło: radio.szczecin.pl

[ Brak komentarzy ]


Spacer sprzyja kreatywności!
Dodała Jolanta Balicka Monday, 28 April, 2014, 20:37
Jeśli czujemy, że brakuje nam kreatywności, najlepiej pójść na spacer – radzi „Experimental Psychology: Learning, Memory and Cognition”, pismo wydawane przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda przeprowadzili badania z udziałem 176 studentów. Podczas każdego z eksperymentów podczas chodzenia na bieżni w pustym pokoju wymyślano więcej kreatywnych rozwiązań (jak np. różne zastosowania danego przedmiotu) niż podczas siedzenia. Gdy jednak badani mieli rozwiązać zadanie udzielając jednej odpowiedzi, lepiej radziły sobie osoby siedzące.

Aby sprawdzić, czy kreatywność wynikała z samego chodzenia czy z samego przebywania na zewnątrz, badacze porównali odpowiedzi uczestników, którzy siedzieli w pustym pomieszczeniu i chodzili na bieżni z tymi, którzy spacerowali na zewnątrz, a także studentami jeżdżącymi na zewnątrz na wózku inwalidzkim. Również wtedy okazało się, że osoby chodzące (zarówno na bieżni, jak i spacerujące na zewnątrz) były bardziej kreatywne niż ci, którzy siedzieli lub przemieszczali się na wózku inwalidzkim.

Podczas innego eksperymentu 48 studentów poddano dwóm testom na kreatywność. Pierwsza grupa podczas obu testów chodziła, druga siedziała, a trzecia chodziła podczas pierwszego, a siedziała podczas drugiego. Osoby z trzeciej grupy podczas drugiego testu radziły sobie gorzej niż te, które chodziły w obu przypadkach, jednak znacznie lepiej niż te, które w obu przypadkach siedziały.

„Sugeruje to, że pójście na spacer przed spotkaniem, które wymaga od nas kreatywności może być niemal równie pomocne jak chodzenie podczas tego spotkania” – mówi autorka analizy dr Marily Oppezzo.

źródło: http://eurofundsnews.eu/

[ Brak komentarzy ]


Resort gospodarki uruchamia specjalny fundusz pożyczkowy dla kobiet!
Dodała Jolanta Balicka Monday, 28 April, 2014, 20:35

Polki, które prowadzą lub planują rozpocząć działalność gospodarczą, wkrótce będą mogły uzyskać niskooprocentowaną, inwestycyjną pożyczkę w wysokości 20 – 40 tys. zł. Projekt realizuje resort gospodarki i Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Ministerstwo Gospodarki planuje objąć programem pięć województw o najwyższym wskaźniku bezrobocia, a w każdym z nich po sześć powiatów o najwyższym wskaźniku bezrobocia wśród kobiet. Chodzi o województwa: zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, świętokrzyskie, podkarpackie i warmińsko-mazurskie. To jednak wstępna propozycja i resort nie wyklucza, że lista zostanie rozszerzona o kolejne regiony. Oprocentowanie pożyczki będzie wynosiło 2 proc. W ramach projektu dostępne będą środki w wysokości ok. 25 mln zł.

„Chcemy uaktywnić kobiety w tych regionach, w których bezrobocie jest największe. Gdyby okazało się, że pożyczki spotkają się z zainteresowaniem, w przyszłym roku w ramach programu środki mogłyby pochodzić z pieniędzy unijnych. Wtedy też może zostać uruchomiona dużo większa pula” – powiedziała wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik.

Uzyskane wsparcie będzie można przeznaczyć m.in. na środki trwałe (z wyłączeniem nieruchomości), zakup usług (z wyłączeniem usług doradczych), czy zakup wartości niematerialnych i prawnych. Ze środków pożyczki nie będzie mogła być finansowana bieżąca działalność przedsiębiorcy, w tym zobowiązania publicznoprawne.

Czas realizacji przedsięwzięcia nie będzie mógł przekroczyć 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy. Nie będzie pobierana prowizja od pożyczki. Każda z pań będzie mogła uzyskać ją tylko raz.

Rozporządzenie, dzięki któremu projekt ruszy, jest jeszcze w fazie konsultacji (mogą one zostać jednak przedłużone). Resort liczy, że w optymistycznym scenariuszu program ruszy pod koniec czerwca.

źródło: PAP

[ Brak komentarzy ]


Zielone Podwórka Szczecina
Dodała Jolanta Balicka Wednesday, 09 April, 2014, 09:12


Podczas tegorocznej odsłony programu „Zielone Podwórka” zrealizowanych zostanie osiem projektów.

Program organizowany jest po raz siódmy. Przez ostatnie lata udało się zrealizować 78 projektów, które nadały nowe życie szczecińskim podwórkom. Najważniejszym celem programu jest poprawa warunków i estetyki otoczenia budynków, ze szczególnym uwzględnieniem tworzenia terenów zielonych wraz z towarzyszącą infrastrukturą i miejscami wypoczynku oraz placów zabaw dla dzieci.

- Wszystkie odnowione podwórka nadają kamienicom i osiedlom nowe oblicze, miejsc bardziej zielonych i przystępnych. Są idealnymi miejscami do rekreacji, wypoczynku i spędzenia czasu na świeżym powietrzu – mówiła Ogrodnik Miejska Magdalena Grycko, podczas rozstrzygnięcia tegorocznej edycji programu.

W tym roku Zielone Podwórka powstaną przy następujących wspólnotach:
· Jagiellońska 1, 2
· Janickiego 19
· Kadłubka 21-24
· Kopernika 1
· Krzywoustego 27
· Zakopiańska 15-16
· Wielkopolska 26
· Wyszyńskiego 16-22.

W 2013 roku program „Zielone podwórka” został nominowany do Nagrody Obywatelskiej Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Zielone Podwórka zostały docenione szczególne działania na rzecz dobra społeczeństwa.

źródło: www.zbilk.szczecin.pl

[ Brak komentarzy ]


Portal "Invest in Szczecin" uruchomiony!
Dodała Jolanta Balicka Thursday, 16 January, 2014, 14:31


Dziś ruszył nowy portal dedykowany inwestorom!
http://www.szczecin.eu/invest

Dlaczego warto inwestować w Szczecinie? Jakie branże rozwijają się tu najszybciej?
Co miasto może zaoferować dla Twojego biznesu?
Raporty, przydatne informacje, praktyczne wskazówki teraz w jednym miejscu, na Oficjalnym Portalu Miasta Szczecin. Invest in Szczecin to portal dedykowany inwestorom, będący odpowiedzią na ich potrzeby. Aktualizowany na bieżąco, tak, aby dostarczać informacji o tym, co dzieje się na biznesowej mapie Szczecina.

Możemy tam znaleźć informacje z różnych dziedzin ważnych dla rozwoju naszego miasta.

Między innymi:

DLACZEGO SZCZECIN

Duży wybór atrakcyjnych terenów inwestycyjnych, znaczny potencjał wysoko wykwalifikowanych pracowników, bliskość europejskich stolic i niezwykłe warunki naturalne.

ZACHĘTY INWESTYCYJNE

W celu stworzenia atrakcyjnych warunków dla inwestorów, a także dla ich rozwoju, Miasto Szczecin oferuje pomoc publiczną.

KAPITAŁ LUDZKI

Szczecin posiada duży potencjał intelektualny - 19 szkół wyższych kształcących wysokiej klasy inżynierów i architektów oraz specjalistów m.in. w zakresie informatyki, ekonomii, prawa oraz języków obcych.

SZCZECIN W LICZBACH

Szczecin to dynamiczny ośrodek administracyjny i naukowy, w którym wiedza, przedsiębiorczość oraz otwartość na inwestycje stanowią nowoczesne narzędzie wzrostu gospodarczego całego regionu.

źródło szczecin.eu

[ Brak komentarzy ]


The Tall Ships Races 2017 ponownie w Szczecinie!
Dodała Jolanta Balicka Friday, 20 December, 2013, 08:09


Po sukcesie w 2007 i 2013 roku jakim była organizacji finału regat w Szczecinie, po raz kolejny będziemy gościć w stolicy Pomorza Zachodniego żeglarzy całego świata oraz największe i najwspanialsze żaglowce.

Już prawie za 3 lata, bo w 2017 do Szczecina powróci finał regat The Tall Ships Races. Zanim żaglowce wpłyną do naszego miasta, odwiedzą takie porty jak: Halmstad w Szwecji, Kotka i Turku w Finlandii, Kłajpeda na Litwie.

Doceniono nie tylko wspaniałą organizację oraz atmosferę imprezy ale także nasze zaangażowanie i pracę włożoną w edukację młodych żeglarzy.

źródło: szczecin.eu

[ Brak komentarzy ]


Powstaje fabryka elementów do elektrowni wiatrowych!
Dodała Jolanta Balicka Friday, 06 December, 2013, 11:19

W czwartek 5 grudnia br., symbolicznym wbiciem łopaty, rozpoczęła się budowa fabryki fundamentów do morskich elektrowni wiatrowych - Bilfinger Crist Offshore. Fabryka powstanie w Szczecińskiej Strefie Ekonomicznej.

Realizacja przez Bilfinger Crist Offshore Sp. z o.o. (dawniej KSO Sp. z o.o.) inwestycji polega na budowie zakładu produkcyjnego do wytwarzania elementów morskich farm wiatrowych, na terenach zlokalizowanych na wyspie Ostrów Brdowski, dawniej będących we władaniu Szczecińskiej Stoczni Remontowej Gryfia S.A.

Przedmiotem działalności zakładu będzie głównie produkcja fundamentów morskich wież wiatrowych, na których montowane będą (na morzu) maszty i turbiny wiatrowe.

Według ekspertów, najbliższe 10 lat upłynie pod znakiem rozwoju energetyki wiatrowej.

[ Brak komentarzy ]


Nowa fabryka w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Szczecinie.
Dodała Jolanta Balicka Wednesday, 04 December, 2013, 14:04

Na blisko 40 ha terenu położonego pomiędzy papiernią a Hutą Skolwin powstanie nowoczesny zakład produkujący elementy dźwigów i urządzeń nośnych belgijskiej firmy Teleyard. Na początku pracę w szczecińskim Teleskop znajdzie 300 osób, a docelowo w fabryce będzie zatrudnionych około 1000 pracowników.

Nadszedł długo oczekiwany moment. W końcu w Szczecinie powstaje nowoczesny zakład, dzięki któremu z całą pewnością nasze miasto będzie mogło aspirować do stania się prężnie rozwijającym ośrodkiem przemysłu ciężkiego – powiedział Piotr Krzystek, prezydent Szczecina – Nowa fabryka to wiele nowych miejsc pracy, których brakuje w tej części miasta. Mam nadzieję że nowa inwestycja przyczyni się do podniesienia potencjału gospodarczego Szczecina, czego życzę serdecznie nam wszystkim.

Inwestycja jest możliwa dzięki włączeniu terenów szczecińskiego Skolwinu do Kostrzyńsko Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Obecny stan gruntu pod przyszłą inwestycję wymaga przeprowadzenia dużej ilości prac ziemnych oraz montażu pali wzmacniający podłoże. Atutem lokalizacji jest bliskość nabrzeża i akwenu wodnego, dzięki którym możliwa będzie organizacja transportu gotowych produktów Odrą oraz morzem.

Firma Teleyard posiada zakłady produkcyjne w Antwerpii (tam mieści się siedziba firmy) oraz w Kostrzynie. Zakres działalności to produkcja systemów do podnoszenia kontenerów , wysięgniki teleskopowe, wysięgniki dla dźwigów kolejowych. Klientami firmy są takie marki jak : Mercedes, Ford, Volkswagen, Cargotec.

Właścicielem 38ha terenu gdzie powstanie fabryka jest Fundusz Wspierania Rozwoju Gospodarczego Miasta Szczecina.

źródło: szczecin.eu

[ Brak komentarzy ]


Nowe boisko na prawobrzeżu za 90 tys.
Dodała Jolanta Balicka Thursday, 28 November, 2013, 13:27

Przy ulicy Drwali mieszkańcom udostępniony został rozbudowany plac rekreacyjno-sportowy. Do istniejącego już m.in. toru dla rolkarzy, płyty pod lodowisko i ścianki do tenisa ziemnego dobudowano nowe obiekty.

Inwestycja nadzorowana przez Zakład Usług Komunalnych finansowana była ze środków Rady Osiedla Wielgowo-Sławociesze. Jej koszt to 90 tysięcy złotych. W ramach środków na zniwelowanym terenie powstała betonowa płyta, a na niej ustawione kosze do koszykówki oraz stanowisko ze słupkami do piłki siatkowej. Na płycie jest nowe odwodnienie. W ramach tej ceny poprowadzono przyłącza do istniejącej instalacji kanalizacyjnej. Wykonawcą zadania była firma MASO- TECH Zakład Ogólnobudowlany.

Wcześniej na tym samym placu ZUK wybudował m.in. tor rolkowy o wymiarach 8x16metrów, ściankę treningową do tenisa ziemnego, płytę do lodowiska. Oprócz tego zrobiona została opaska betonowa z płyt chodnikowych. Ustawiono ławki, kosze i stojaki na rowery. Zrobiono też odwodnienie powstających wówczas obiektów.

[ Brak komentarzy ]


« 1 2 3 4 5 6 »